سلام عزیزان :) 

شاید عنوان (( موشن گرافیک چیست ؟)) که برای مقاله به کار بردم بسیار کلی و جوابش برای خیلی ها واضح باشد . برای همین سعی کردم تا موضوع موشن گرافیک را هم به صورت عمومی و هم تخصصی بررسی کنم . تا راهنمای خوبی برای افراد تازه کار بوده و به کسانی که از موشن گرافیک سر در میاوند کمک کند تا تعریف بهتری از آن را درک کنند . اگر میخواهید برای کسب کار خود یک ویدئوی معرفی فراهم کنید ، احتمالا به گزینه ی موشن گرافیک فکر کرده اید ! و شاید این سوال به ذهنتان رسیده است که فرق آن با انیمیشن چیست ؟ این مقاله بهترین مرجع برای پاسخ به تمامی سوالات شما در این موضوع میباشد . 

انیمیشن مانند یک چتر رنگارنگ است که تمامی تصاویر متحرک را شامل میشود و موشن گرافیک قسمت کوچکی از آن است . در حالی که انیمیشن ها بر روی داستان پردازی و کانسپت های مختلف تمرکز بیشتری دارند ، موشن ها طراحی شده اند تا اهداف دیگری را به وسیله گرافیک های متحرک به سرانجام برسانند . این تعاریف به صورت صد در صدی نبوده و بعضی اوقات در جای همدیگر نیز به کار میروند ، مثلا ممکن است که از کارتون برای معرفی خدمات شرکت آب و فاضلاب نیز استفاده شود . در متن پیش رو تلاش کردم تا تفاوت های این دو را مشخص کرده و توضیح دهم که در چه زمانی از هر کدام استفاده میشود .  

موشن گرافیک چیست ؟ 

موشن گرافیک ها از طراحی های گرافیکی استفاده کرده و به آنها بدون استفاده از داستان خاصی حرکت و جنبش میدهند . یک نمودار دارید و میخواهید ستون های آن را برای نشان دادن رشد بالا ببرید ؟ میخواهید لوگوی شرکت در گوشه ی کلیپی که تهیه کرده اید چرخیده و بدرخشد ؟ یا اینکه از تمام عوامل در پایان کلیپ تشکر کنید ؟ موشن گرافیک در همه ی این موارد در خدمت شماست . 

سوالی که در ذهن بعضی ها می آید اینست که چرا وقتی میتوانیم با طراحی یک عکس و پرداخت هزینه ی کمتر همان حرف را بزنیم ، خودمان را در خرج انداخته و یک موشن گرافیک سفارش دهیم ؟ جواب خیلی ساده است : توضیح بعضی از ایده های بزرگ و انتزاعی در قالب عکس کار بسیار دشواری میباشد ، در صورتی که با چند ثانیه موشن گرافیک میتوان آنرا به صورت کامل ارائه داد . برای مثال میتوان به نرم افزاری اشاره کرد که پس از اشتباه وارد کردن رمز ، نوشته ها لرزیده و پس زمینه ی آن به رنگ قرمز عوض میشود . این دو حرکت کوچک موشن طور باعث میشود تا به مخاطب القا شود که : ( رمز اشتباه وارد شده است ، لطفا دوباره تلاش کنید . ) پس دیگر نیاز به نوشتن جمله نیست . با دقت در مثال اخیر به راحتی متوجه میشوید که در طراحی نرم افزار و وب سایت ها نیز میتوان از موشن گرافیک به خوبی استفاده کرد و تنها محدود به کلیپ نیست . 

سبکی که در موشن گرافیک ها استفاده میشود توجه طیف وسیعی از بینندگان را به خود جلب میکند . ممکن است که استفاده از انیمیشن و کارتون برای یک شرکت رسمی و بزرگ ، بچگانه باشد اما موشن گرافیک میتواند با سبک های خاص خود انیمیشن را به صورت زیبا و سرگرم کننده ، متناسب با رسمیت شرکت ارائه دهد . مهم نیست که کار شما در چه صنعتی است ، ظاهر موشن گرافیک قادر است تا پیام شما را از حالت خشک درآورده و به شکل جذاب به مخاطب برساند . برای نمونه میتوانید در کلیپ زیر چند مثال از موشن گرافیک های برتر سال های اخیر را مشاهده کنید . 

همانطور که دیدید ، از موشن گرافیک استفاده ی بسیاری حتی در کمپانی های بزرگی مانند اپل ، سامسونگ و مک دونالد میشود . یک نکته ی قابل اشاره در کلیپ بالا است  با کمی دقت متوجه آن میشوید که نمونه کار های ارائه شده کمتر دارای شخصیت های انسانی یا شهر و روستا است که شما در نمونه کار های ایرانی آنرا به فراوان مشاهده میکنید . حالت انیمیشن دو بعدی که در کشور ما باب شده است تنها مورد آن نیست و سبک های مختلفی در این رشته وجود دارد . حتی گاهی موشن گرافیک در فیلم هایی که با دوربین گرفته میشود ترکیب شده و زیبایی خاصی به پروژه میدهد . 

انیمیشن چیست ؟ 

در ابتدای مقاله از این رشته به عنوان یک چتر یاد شد که موشن گرافیک بخشی از آن است . در کل به هر تکنیکی که باعث حرکت تصاویر ثابت شود ، انیمیشن میگویند که سابقه ی طولانی 100 ساله دارد . نمونه هایی مانند استاپ موشن ، نقاشی های دستی ، انیمه های ژاپنی و فیلم های سه بعدی دیزنی همگی در زیر مجموعه ی انیمیشن قرار میگیرند . در ویدئوی زیر نمونه های مختلف انیمیشن قرار گرفته است .  

با توجه به دو کلیپ گذشته حتما متوجه شده اید که تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک در محتوای آنها است . در حالی که موشن گرافیک بر روی معرفی و توضیح تمرکز دارد ، انیمیشن دارای داستان و شخصیت پردازی های مختلف و متنوع است . تجربه نشان داده است که استفاده از هر هدف در جایی غیر از خودش ممکن است نتایج خوبی ندهد و محصول تولید شده یک ویدئوی بی کیفیت از نظر محتوایی باشد . برای همین بیشتر کمپانی های خارج از کشور از موشن گرافیک به جای تولید یک مجموعه انیمیشن برای معرفی خود یا یک محصول استفاده میکنند . 

تفاوت دیگر موشن گرافیک و انیمیشن 

داستان و معرفی تفاوت های اصلی بوده و نوبت به فرق دیگر این دو رشته میرسد . در اینجا هزینه ی تولید و بودجه های مصرف شده برای هر کدام را بررسی میکنیم . موشن گرافیک به دلیل راحتی در تولید و نیاز به سیستم کامپیوتری ارزان تر ، سرعت بیشتری داشته و هزینه نهایی آن کمتر میشود . اما انیمیشن کاملا برعکس بوده و نیاز به زمان بیشتر و تعداد زیاد تری از افراد دارد ، به همین دلیل بودجه ای که برای آن هزینه میشود خیلی بیشتر بوده ولی نتیجه و پروژه ی نهایی نیز از سطح بالاتری برخوردار است . 

موشن گرافیک برای برند ها و شرکت ها 

حال که شما با جواب سوال ( موشن گرافیک چیست ؟) به خوبی آشنا شده اید ، وقت آن است که کمی در مورد استفاده از موشن و تاثیر آن برای برند ها و شرکت ها صحبت کنیم . همانطور که گفته شد ویدئو های موشن گرافیک با کمک تصاویر متحرک بصری میتوانند محصولات ، ایده ها و پیچیدگی هایشان را با روشی به یاد ماندنی ارائه داده و موضوعات را قابل درک نمایند . 

جالب است بدانید که ویدئو ها فارق از انیمیشن و موشن ، بیشترین نرخ تعامل با مخاطبان را در فضای مجازی و اینترنت فراهم میکنند . به زبانی ساده تر : مقدار زمانی که افراد برای دیدن یک ویدئو میگذارند بسیار بیشتر از صوت و عکس میباشد و این زمان بیشتر باعث ماندگاری نکته ی داخل موشن گرافیک در ذهن مخاطب میشود . پس در نتیجه تعامل بیشتر با یک کلیپ به برند سازی شرکت ها و افزایش فروش کمک بسزایی میکند . 

سخن آخر 

اگر قصد سفارش یک کلیپ برای مجموعه ی خود را دارید و یا علاقمند به یادگیری موشن گرافیک هستید این مقاله بسیار برای شما کاربردی بوده و شما را با مفهوم کلی و تعریف موشن گرافیک آشنا میکند . دلیل من برای پرداختن به موضوع فرق بین موشن گرافیک و انیمیشن در مقاله این است که نباید از موشن انتظار یک انیمیشن را داشت و همچنین این موضوع برعکس نیز میباشد . در آخر بگویم که اگر علاقمند به انیمیشن هستید ، شاید موشن گرافیک راه خوبی برای شما نبوده و وقت شما را تلف کند .